Ideální dětský pokojíček

Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, tráví svůj čas, hraje si, jí a spí, musí být příjemné, pohodlné a podnětné. Není proto ideální zanedbat vybavení dětského pokojíčku. 
Vytváření prostoru pro malého človíčka by mněla být zábava a skvělá zkušenost. No nebudeme si lhát, může to být i pořádná makačka. Vždyť vytvořit a zařídit pokojíček tak, aby byl funkční, praktický a zároveň aby se v něm dítě cítilo dobře a sálala z něj krása, je v celku tvrdý oříšek. Potřebujete pár rad a typů? Tak čtěte dál!

                          titulka

 

Balanc mezi praktičností a krásou je klíčovým aspektem celého procesu. Na začátek je potřeba položit si otázku. Jaké je moje dítě nebo děti? Jakou mají povahu? K čemu inklinují? Vidíte ve vašem dítěti milovníka vodního světa? Nebo idiánů? Vzít v potaz aktuální identitu a povahu dítěte je začátkem tvořivého procesu. Přece jen...bude to její/jeho pokojíček, musí se tam proto cítit dobře. Bude to jeho/její útočiště následující léta. Dříve, než vám začneme dávat designové a jiné rady, zmiňme se o tom nejpraktičtějším a to jsou ochrany na matrace a polštáře. Děti mívají v postýlce občas nehodu nebo se stává, že pitím pocákají polštáře. Využíváním ochran na matrace a polštáře umíte minimalizovat škody.

Hlavně jednoduše!

Nech už jsou současné zájmy dítěte jakékoli, důležité je držet se v průběhu celého zařizování jedné rady - hlavně jednoduše! V případě dětského pokojíčku platí staré známe - méně je více. Neupozorňujeme na to náhodou. Když se jedná o dětský pokoj má nejedna maminka nebo tatínek tendenci přecpat pokoj různými dekoracemi a drobnůstkami. Ty možná vypadají roztomile, no když je toho příliš, v pokoji vznikne chaos a nemůžete se pak na svého potomka rozčilovat, když není schopen/schopna si udržovat pokojíček uklizený. Pokud budete mít stále na paměti, že pokoj je potřeba zařizovat jednoduše a omezíte množství nábytku na potřebné minimum, vytvoříte tak dítěti více prostoru pro hraní a zábavu. Při jednoduchém zařízení bude také v budoucnosti jednodušší pokojík přestavět, podle aktuálních potřeb dítěte.

 

                                         dětsky pokojíček tabule

 

Vciťte se do potřeb dítěte

Jste odhodlán vytvořit ,,kid-friendly,, pokojíček? Představte si, že máte kolem metru. Pochopili jste? - Všechno, co dítě v pokojíčku bude využívat musí být v jeho dosahu. Je to plus i pro vás. Nemusíte se bát, že dítě bude co den provádět akrobatické kousky na židli, ve snaze dosáhnout na nějaký objekt. Malý stoleček a židlička jsou nutností. Dítě tady může taky jíst. V tom případě doporučujeme pořídit mu hezké a hravé prostírání a talířek, které se dají snadno udržovat čisté. Moderní no zároveň nadčasové je vybavení ze dřeva. Dřevo je možné kombinovat s různými barvami. Pokojíček bude přesto vypadat útulně no ne přeplácaně a chaoticky. Doporučujeme pořídit do pokojíčku koberec. Nemusí být po celé místnosti, no určitě sehraje důležitou úlohu při dětských hrách. Koberce s motivy aut nebo Barbie už nejsou v módě a pokojíčku rozhodně nepřidají na kráse. Když se vcítíte do kůže vašeho dítěte, těžko se vám stane že šlápnete vedle. Samozřejmě, do tohoto procesu je potřeba vložit kromě empatie, také kus racionality a praktičnosti.

 

                         detsky pokoj stan

 

Zaměřte se na hraní

Pro vytvoření pokoje, který bude dítě milovat je potřeba zaměřit se na to, co dělají děti nejraději a to je hraní. Velice moderní je v dnešní době houpačka. Tu můžete umístit do středu místnosti nebo do dveří. Dalším výborným prvkem v dětském pokojíčku je psací tabule. Riziko, že vám dítě pokreslí stěny je vždy vysoké, no když bude mít na zdi tabuli, je jistá šance, že nebude kreslit mimo. Na zdi můžete pověsit dětské výtvory, které dítě samo vybere. Tímto způsobem ho zaangažujete do celého procesu.
Zálibě se opět začínají těšit žebřiny. Dítě si bude trénovat fyzickou zdatnost, no co je ještě důležitější, vybije si nazhromážděnou energii a možná bude o něco méně zlobit. Na dveře, nebo nad postýlku můžete pověsit roztomilé cedulky.

 

Zdravé prostředí pro spánek 

Hezky zařízený a stylový pokojíček je důležitý, no prvořadým cílem musí být aspekt zdraví. To, že pokojíček je potřeba udržovat v čistotě nemusíme žádné mamince nebo tatínkovi připomínat. Na co chceme upozornit je kvalita vzduchu v pokojíčku. Pravidelné větrání je základ, no v zimních měsících nemůžeme nechávat otevřené okno dlouho. S tím nám pomůže čistička vzduchu. Vyčistí místnost od větších i těch okem neviditelných nečistot a mikrobů. Kvalitní čistička není hlučná a proto nebude děťátku na obtíž. Přetopená místnost není ideální. Pořiďte dítěti na noční stolek zvlhčovač vzduchu ve tvaru medvídka. Zkvalitní vzduch v dosahu postýlky (při uložení na noční stolek) a zároveň vydává příjemné světlo. 

 

                                       10e8b348226549110dc21ab71c5108f8

 

Magický koutek

Pamatujete si na vlastní dětství? Snad všichni jsme milovali magii. Kouzla jsou pro děti jako dělaná. Kdo jiný by se z nich mněl těšit více, než dítě s jejich známou představivostí. A jak snadno a rychle taký koutek vytvořit? Postačí pár světýlek, které rozmístíte po pokoji. Jejich jas bude burcovat dětskou představivost a umožní vznik množství her. Další možností je využít cirkusové vlaječky. Dají se sehnat na internetu, no pokud jste trošičku zručnější, můžete je ušít i sama. Pro dítě budou mít o to větší hodnotu.
Skvělou atmosféru a hravý zážitek v pokojíčku docílíte dětskými LED lampami. Vydávají tlumené světlo, při kterém se bude hezky usínat. A pokud bude se silikonu, jako ty naše LED zvířátka, vaše dítě si je zamiluje. Z lampy se stane miláček.

_MG_6696      _MG_6594      _MG_6481

Doufáme, že vám naše rady pomohli a už teď se těšíte a přemýšlíte, jak dětský pokojíček vylepšíte.